Clariti 1 day är en endagslins. Linsen är tillverkad av CooperVision®. Denna lins är ett utmärkt val om du är ny linsanvändare eller om du önskar byta ut dina befintliga hydrogellinser mot hälsofördelarna med silikonhydrogellinser.
Silikonhydrogellinsen clariti 1 day släpper igenom mer syre till hornhinnan än hydrogellinser, upp till tre gånger så mycket. Du får vitare och klarare ögon samt en hälsosammare linsupplevelse. Linserna har även ett inbyggt UV skydd.
Clariti 1 day är tillverkade med AquaGen™-technology som gör att linsen naturligt attraherar och binder vattenmolekyler till linsytan. Detta gör att ögonen inte känns torra och linserna känns bekväma hela dagen.
Styrka
-10.00 till +8.00
Baskurva
8.6
Diameter
14.1
Användningstid
Endagslinser
Typ av lins
Sfäriska
Varumärke
Clariti
Tillverkare
Cooper Vision
Vätskehalt
56%
Ett abonnemang fyllt med fördelar
Enkelt & bekvämt Inget krångel. Styr ditt abonnemang enkelt online via Mina Sidor.
Trygghetsservice Full trygghet genom våra optiker och butiker med fria återbesök vid behov.
Fria undersökningar Årliga linsundersökningar ingår efter 12 månader (värde minst 299 kr/år).
Ingen bindningstid Full flexibilitet. Ändra produkter och säg upp eller pausa abonnemanget när du vill.
Vi använder cookies för att du ska få en obegränsad och användarvänlig upplevelse. Om du fortsätter att använda webbsidan godkänner du vår cookies-policy. Läs mer